כתבו עלינו
כתבו עלינו

ב3.6.2010, הופיעה בכלכליסט, כתבה על צימרים אקלוגיים:

מי שרק מתחילים את צעדיהם בעולם האקולוגי ורוצים לשלב בחופשת הקיץ שלהם שיעור של ממש באיכות הסביבה, יוכלו ללון בצימרים שחרתו על דגלם את עקרונות האקולוגיה. לאלה ממליץ "כלכליסט" להתמקד דווקא בצימרים שבצפון הארץ, שכן אלה שבדרום - נוטים להיות קצת ספרטניים מדי בעבור טירוני האג'נדה הירוקה.

"בקרב התיירים מחו"ל אנחנו רואים ביקוש גדל לתיירות ירוקה, וזה מחלחל בהדרגה גם לתיירות הישראלית", אומרת מיכל וימר לוריא, מייסדת ומנכ"לית עמותת תיירות אקולוגית ובת קיימא ישראל.

עם זאת לא צריך להיבהל: אירוח בצימר אקולוגי אינו מחייב את השוהים בו להיות קדושים יותר מהאפיפיור. לדברי דנה נמדר, מנהלת תוכן ופרויקטים באתר weekend, "כיוון שצימר הוא בית עסק, בעלי הצימרים לא יתנו את קבלת האורחים ביכולתם של האורחים להפריד בין סוגים של אשפה". "כלכליסט" סוקר את הצימרים האקולוגיים "לייט", שייתנו לשוהים בהם תחושה של תמיכה בסביבה.

ג'ימי ג'יפ: גבעת יואב, רמת הגולןבמתחם מרווח נבנו ארבע סוויטות עץ משפחתיות, לכל אחת מהן שתי קומות, ומרפסת הפונה לדשא משותף.  מי הג'קוזי ממוחזרים למטרת השקיית הגינה,  ספקי החשמל הם קולטי השמש של השכנים,  צמיגים הפכו לעציצים. האורחים מתבקשים להפריד בין אשפה יבשה לרטובה, ובעלי הצימר דואגים למיון נוסף ומייצרים מהאשפה האורגנית קומפוסט.
בכל יחידה יש גם מטבחון מאובזר, אינטרנט, טלוויזיה בכבלים, מערכת קולנוע ביתי, מיזוג, חצר פרטית ופינת מנגל, ובריכת היישוב פתוחה לאורחי המתחם. טל' 052-4204222,בשעה 21:00 הגיע ג'ימי, איש גבוה וחסון במכנסי ג'ינס קצרים, והעלה אותנו לג'יפ הפתוח שלו. ג'ימי, שכבר 20 שנה עורך טיולי ג'יפים ברחבי הגולן ומכיר פה כל אבן וכל פינה, הוא מסוג האנשים שנשארים רגועים גם במצבים הכי מאיימים, כמו נסיעה במרחבים בלילה אפל כל כך. מצוידים בפנסים גדולים יצאנו לנסיעה בטבע הקסום והבתולי של הגולן. המטרה: לצפות בבעלי החיים שיוצאים ממחבואם עם רדת החשכה.

היתרונות שבטיול לילי כזה מתגלים מיד, השמש היוקדת והחום הכבד התחלפו באור ירח ובבריזה נעימה. השקט מסביב משכיח את טרדות היומיום והבעיה הגדולה ביותר שהעסיקה אותנו היא להוריד את הראש בזמן הנסיעה בג'יפ הדוהר כדי שהצמחיה הפראית מסביב לא תפגע בנו.

כעבור זמן קצר אנחנו מגיעים אל שמורת הבטיחה ("בית צידא") שנמצאת צפון מזרחים לכנרת. "הכנרת הגיעה פעם עד לכאן" מצביע ג'ימי על שטח מיובש לחלוטין בלב השמורה, שמרוחק כיום כ150 מטר מהחוף, "משנה לשנה החוף הולך ומתרחק" הוא מוסיף בעצב. הג'יפ עובר לאט בתוך המיים הקרירים של נחל זאכי. השקט מסביב, ריחות הצמחיה והמגע הבלתי מצונזר עם הטבע, הופכים את הטיול לחויית ספארי מיוחדת במינה. ולא, כנראה שלא צריך להרחיק עד לסוואנות של דרום אפריקה.

צווחות הילדים המשועשעים מבריחות את כל החיות  שנותרו בסביבה. "רק אם נהיה בשקט, נוכל לראות את כל בעלי החיים, אחרת הם יברחו" מנסה ג'ימי לשלוף את הקלף האחרון בנסיון לגרום לילדים להנמיך קצת את הקול. "הנה" צועקת אחת הילדות ומאירה עם הפנס הגדול תן שחצה את השדה. התן אמנם בורח מאיתנו, אבל ההתרגשות בג'יפ גדולה. עבור אנשי הצפון תנים, זאבים ועדרים של חזירי בר יכולים להפוך לסיוט גדול אבל עבור העירונים שבינינו יש בכך משהוא קסום שלא רואים כל יום.

אושרת נגר לויט: הלבן עם הגולן" ידיעות אחרונות, 11.7.2010


שרית ישי לוי נושמת את אויר הצימרים הצלול כבר 12 שנה. היא בודקת בהם כל פרט, כל פינה, טועמת את ארוחות הבוקר וגם נשארת לישון. בספר "צימרים" היא מרכזת את הצימרים הטובים ביותר באיזור הצפון.

וכך היא כותבת עלינו: (עמ' 42)


שביל עתיר יופי: נקודות תצפית מדהימות בדרום הגולן

בדרום הגולן פזורות נקודות תצפית מדהימות המשקיפות אל הנופים המערביים. שביל לא מסומן מזמין את נהגי הג'יפים, רוכבי האופניים וגם מטיבי הלכת לטיול בוקר עתיר יופי

דובי זכאי | 28/5/2010 12:30

ג'ימי ורעייתו ציפי, תושבי גולן ותיקים, מארחים אותי מפעם לפעם לפוש במקומות נסתרים בגולן, כשהם מבטיחים: "זה מקום שלא ראית". אני, נוח לפיתוי, נעניתי להצעה בהכרת תודה. וכך הגעתי ביום המיועד לדרום רמת הגולן. נדחסנו לג'יפ הקרבי של ג'ימי, עמוסי ציפיות, אך לרוע המזל גילינו שערפל דק נמתח מעל נקודת הצילום המיועדת. וכך עמדנו על גגו של מוצב סורי נטוש מול מראות נוף מדהימים עליהם פרוס מעטה לבן, דק ואוורירי, שמערפל את צבעי השדות, המטעים ופיסת כחולה של הכנרת. יום אבוד לצילום - אך לא לטיול.השביל הזה אינו מסומן. מיקומו מתחיל דרומית לשביל הגולן שנפרס על המצוק. קצהו הצפוני מתאחד עם שביל הגולן. חובבי ההליכה יכולים להשחיז את הסוליות לצעידה ארוכה ומהנה, רוכבי אופניים לשמן את השרשרת וג'יפאים עצלים יכולים להכין את הגזייה לקפה מול הנוף המשכר. השעות המומלצות הן שעות הבוקר המוקדמות, רגע אחרי שהשמש שולחת קרני ריגול מהססות אל דרום הכנרת. חובבי השקיעות מוזמנים לתצפית מהשביל לקראת השקיעה - מגוון צבעים כזה יכול להצית את אש הרומנטיקה גם בלבבות קרים ונוקשים.

המבוא לשביל לא פחות יפה. כביש 98 מטפס לדרום רמת הגולן מצומת חמת גדר. הכביש המפותל מעניק לנהג חובב הפגנת כישורי נהיגה, ולנוסעים - לרעוד קלות מפחד התרסקות לתהום. ממזרח - חו"ל, מדרונות חקלאיים בממלכת ירדן. כשישה קילומטרים במעלה הכביש, משמאל (כ100- מ' לפני הכניסה לעין תאופיק) דרך כורכר רחבה, שביל לא מסומן שיורד מערבה. תחילתו של השביל מתאים לרכב פרטי, אך בהמשך הדרך הופכת קשה לרכב נמוך גחון. בינתיים תמונת הנוף מצטיירת, דרום הכנרת, היישובים שער הגולן, מעגן, השוליים של האון והמטעים הנפרסים למטה, נוף מנקודת מבטה של ציפור.

בתחילת המסלול התצפית חולשת על ערוצו הנסתר של הירמוך ועל יישובי הירדן הדרומי. השביל מתעקל צפונה ומתפצל כלשונו של נחש. בוחרים בנתיב השמאלי ובהמשך הדרך נושקת לחאן אל עקבה (פירושו: פונדק המעלה). מבנה ממלוכי  בן שתי קומות, שכיום נותרה רק הקומה התחתונה עם קשת אבן מרשימה. בהמשך נקודת תצפית מרהיבה מגג עמדה סורית שחולשת על כל דרום הכנרת והיישובים למטה. בהמשך צפונה נפגשים עם שביל הגולן ועין תאופיק.איך מגיעים: מצומת צמח בדרום הכנרת נוסעים מזרחה בכביש ,98 בצומת חמת גדר פונים צפונה לכביש 98 שמטפס לגולן. כשישה קילומטרים טיפוס 100) מ' דרומית לכניסה לעין תאופיק,( מערבה לשביל.

למתבלבלים: לחובבי הטיולים המסודרים והרכובים בג'יפ - ג'ימי ג'יפ .052-2543323 לטיול במסלול זה ובאחרים (טיול הג'יפים בתשלום.(

בסביבה: עין תאופיק (עין עקוב,( יער קק"ל, עם מקומות מוצלים לפיקניק. מעיין קטן שהמים בו גולשים לנתיב מסודר ומעניקים לרמת הגולן היבשה נתיב צמחייה ירוק.

ספר למטייל: "שביל הגולן" - המדריך שכתבו יעקב שקולניק וישראל אשד (הוצאה עצמית) ובו תיאור 120 הקילומטרים של מסלול הגולן. ניתן להשיג בעמותת תיירות גולן .04-6962885

ציפי: 052-4204222 | ג'ימי: 052-2543323| טלפון: 04-6763406 | פקס: 04-6763405 | Email: jimyjeep@gmail.com

ציפי: 052-4204222 | ג'ימי: 052-2543323| טלפון: 04-6763406 | פקס: 04-6763405 | Email: jimyjeep@gmail.com