מסלולי טיול קלים וקצרים

עם ג'ימי ג'יפ, חברת טיולי הג'יפים שלנו תוכלו להגיע אל פינות החן הנסתרות, שלא ניתן להגיע אליהן בדרך אחרת.חברת ג'ימי ג'יפ, שהקמנו לפני כעשרים שנה היתה הראשונה בגולן בענף טיולי הג'יפים. אנו יכולים לציין בגאווה, שאנחנו הם אלה  ששמו את רמת הגולן על מפת טיולי הג'יפים.  דרכים שאת התוואי שלהן קבע ג'ימי לצורך הטיפול בעדר הבקר בשטחי המרעה שלו, הפכו עם השנים למסלולי טיול ידועים: ביר-א-שגום וקרן עין גב, נחל סמך והמזלג, רמת הלאוויה ואום אל קנטיר, והבטיחה על שפע המים שבה.אנא צרו קשר עם ג'ימי, טל. 052-2543323.

 

מצפה אופיר

ממצפה אופיר יוצא שביל טיול היורד לביר-א-שגום (בני יהודה הישנה), לקרן עין גב ומסתיים ליד קיבוץ עין גב.  אולי אתם זוכרים את המסלול מהטיול השנתי בכיתה ט'. הוא מיועד למטיבי לכת. אבל, אפשר גם לעשות מסלול קליל: ממצפה אופיר ללכת דרומה, לעבור את חורשת האיקליפטוסים, ולהמשיך על קו המצוק לבונקרים הסוריים ועל דרך הג'יפים שעל המצוק להמשיך דרומה – כמה שתרצו, ולחזור באותה הדרך. 

 

מעין אפיק

בקצה הדרום מערבי של קיבוץ אפיק סימנה הקרן הקיימת שביל שיוריד אותנו בשביל מסודר ובכמה עשרות מדרגות, אל מעיין אפיק. עציי תאנה ענקיים, מטילים כאן צל כבד בקיץ  - מה שזיכה את מקום בשם "מערת התאנים" (לא אל תשמחו, התאנים אמנם נותנות צל אבל לא נותנות פרי). טיפוס קצר במעלה המיים הזורמים יוביל אותנו אל הנביעה המסתתרת מאחורי עצי תאנה עבותים. שבו, תהנו, תטבלו רגליים במיים הקרירים וחזרו בחזרה לנקודת ההתחלה. משך המסלול כשעה וחצי, חציו בצילן של עצי התאנים וליד המיים הזורמים.

 

שביל הגולן בגבעת יואב

השביל חוצה את רמת הגולן לאורכה, קטע השביל המקיף את גבעת יואב מתחיל מהלולים בקצה הדרום מערבי של המושב, מקיף את המצוק מלמטה, מתחת למצפה אופיר ומסתיים בק"מ ה8 על כביש 789. המסלול מסומן בצבעי הגולן: ירוק (בחורף), כחול (כינרת) ולבן (חרמון). יש להשאיר רכב בסוף המסלול. משך ההליכה כשעתיים עד שלוש. דרגת קושי: קל. המסלול ברובו על דרך ג'יפים מישורית. מתאים מאוד לאביב או לחורף.  בקייץ כדאי ללכת  לפנות ערב, ואז נהנים מתצפיות אל יופייה של השקיעה מעל הכינרת והרי הגליל.

 

נחל אל על (מקוצר)

הגיעו לנקודת הסיום לפני מושב אליעד, או לנקודת ההתחלה במושב אבני איתן, לכו כמה שתרצו, עד שתרגישו שהספיק לכם וחזרו על עקבותיכם באותה הדרך. המסלול נראה שונה אם הולכים אותו פעמיים – כל פעם בכיוון שונה. אם תתחילו מאבני איתן, רדו עם השביל כחמש דקות עד שתגיעו לתחילת השטח המוצל. קחו את השביל הימני ותוך כמה דקות תגיעו לבריכת קצינים יפהפיה ומוצלת. שבו בצילה, טיבלו בתוכה ותהנו!

מפל עיטעל כביש 808 מרמת מגשימים לקצרין, לפני מושב אניעם תצפית  נחמדה אל המפל של נחל עייט – אחד מיובליו של נחל יהודייה. יפה במיוחד בחורף כאשר יש שפע מיים במפל, בקייץ כשאין הרבה מיים – לפחות אין צורך להתאמץ כי התצפית למפל נמצאת ממש על הכביש וההליכה קצרה מאוד.

 

גמלא

שמורת גמלא על כביש 808 בין רמת מגשימים לקצרין מאחדת בתוכה סיפור הסטורי מרטיט עם ערכי טבע נפלאים: ניתן לבחור בין ירידה לאתר גמלא (כשלוש שעות הליכה) או להסתפק בתצפית ולקרוא את סיפורה של גמלא כפי שהוא כתוב בשלטי ההסבר. ניתן ללכת למפל גמלא (כשעתיים) או לצפות על הנשרים ממרפסת התצפית הצופה אל קני הדורסים שבגדות הנחל. הכניסה בתשלום.

 

המג'רסה

מצומת מעלה גמלא, על כביש עוקף כינרת יוצאת דרך עפר לכיוון הכינרת (מערבה) המובילה את חניון הזיתים שלידו הכניסה למג'רסה. חוויה מופלאה בימים החמים של הליכה בתוך המים בצל העצים. הכניסה בתשלום. מתאים רק לקיץ.

 

בריכת המשושים

בתוך יער יהודיה, על כביש 808 מפארק הירדן לבית המכס העליון, מעל מושב חדנס נמצאת בריכת המשושים. שביל מסודר יוריד אתכם אל הבריכה שקירותיה אבן בזלת שהבליה חשפה בתוכה את מבנה המשושים האופיני להתגבשות של הבזלת. קירות בזלת גבוהים ומיים קרירים יתנו לכם חוויה של רחצה בבריכה הטבעית היפה ביותר בגולן. הכניסה בתשלום.

 

בריכת אל עלמין

בכביש העולה מפארק הירדן אל בית המכס העליון פונים שמאלה לדרך עפר המושכת אל בריכת קצינים יפהפהיה וגדולה. קבוצה של אקליפטוסים מצד שמאל לדרך מלמדת אתכם שהגעתם למקום.

 

נחל יהודיה

הילה של הרפתקנות ואתגר קשורה לנחל יהודיה: ירידה בסולומות, טבילה במיים עמוקים וקרים, ניילון של כל החפצים הרגישים למיים. ההתחלה בחניון יהודיה על כביש 87  מצומת יהודיה לקצרין. בתחנת המידע שבמקום יש להתעדכן על אפשרויות הטיול בנחל. המסלול אתגרי למטיבי לכם ויודעי שחיה בלבד.נכון להיום (2014)חלק מהמסלול סגור בגלל מפולות. יש להתעדכן בטלפונים:

4-6963043,04-69628170.

 

"בשביל אלי כהן"

לאורך כביש 98 , הכביש שהיה קיים בגולן עוד בתקופה של הסורים ברמת הגולן, יזמו מדריך הטיולים גיל ברנר והאומן יובל לופן  מפעל יוצא דופן, המנציח  את פועלו של אלי כהן, האיש שעל שמו קרוי גם מושב אליעד בדרום הגולן. אלי כהן היה ישראלי שפעל בדמשק בשנות השישים, והעביר לנו מידע רב על מה שנקרא אז "הרמה הסורית", מידע שהיה לעזר רב בעת כיבוש הרמה ב67. שלטים או פסלים חקוקים באבן הבזלת מראים את המקומות שבהם היה אלי כהן  בשנות השישים: בחמת גדר, ליד תאופיק, בקיבוץ אפיק, בכניסה לחספין וליד מצפה קונייטרה שמו השניים ציוני דרך ופסלים לזכרו של האיש

מסלולי טיול קלים וקצרים​